Honors

The 2015/16 Regional Officer Team wants to continue the Competitive Edge Challenge posed by the previous Regional Officer Teams!

A challenge for YOU - are you familiar with the Competive Edge? Visit my.ptk.org and get started now!

All regional members who complete by the end of January 2016 will receive the FIVE STAR pin and their name on the Competitive Edge Hall of Fame at spring conference. There are special events at the International Convention just for Competitive Edge Members. Go for it!

5 Star Recipients

Theta Upsilon
Skagit Valley College
Mount Vernon

Alana Quigley
Morgan Young
James Reed
Michelle Barnhart
Taylor Anderson

Alpha Epsilon Omega
North Seattle College

Lisa Padilla
Michaelann Allen

Delta Kappa
North Idaho College

TJ Gossard

Alpha Sigma Phi
Clark College

Jennifer Lea Campbell
Tami Eldridge
Troy Daniel Poulsen
Mackenzie Kay Smith
Troy W. Scott

Alpha Psi Gamma
Prince William Sound Community College

Diana Hawkins

Alpha Epsilon Omega
Bellevue College

Jennifer L. Zyris

Alpha Sigma Phi
Clark College

Piper Ann Olmstead
Sara Nicole Guisinger
Yelena A. Roslaya
Kandise A. Holcomb

Beta Omicron Gamma
Clover Park Technical College

Stephen Allen Kearns

Regional Awards

Most Congenial

Rho Zeta
Big Bend Community College

DiBraun Fine Arts

Rho Zeta
Big Bend Community College

Yearbook

Rho Zeta
Big Bend Community College

Distinguished Chapter Officer Team Award

Prince William Sound Community College
Alpha Psi Gamma Chapter
1st Gayle Kildal
2nd Jeremy Miller
3rd Junaid Khan

Distinguished Chapter Officer Award

1st Seattle Central College Alpha Chi Zeta Chapter Wannapa Suprasert
2nd Clark College Alpha Sigma Phi Chapter Holly Varner
3rd Grays Harbor College Beta Iota Chapter Lindsey Cain

Distinguished Chapter Member Award

1st Seattle Central College Alpha Chi Zeta Chapter Camille Nagasawa
2nd Prince William Sound Community College Alpha Psi Gamma Chapter Emillie Ficek
3rd Tacoma Community College Chi Gamma Chapter Christine Chang

Distinguished Chapter Advisor Team Award

Skagit Valley College Theta Upsilon Chapter
1st Kurt Dunbar Skagit Valley College
2nd John Ogden Skagit Valley College
3rd Anne Will Skagit Valley College

Continued Excellence Award for Advisors

Centralia College Iota Omega Chapter Jody Peterson

Paragon Award for New Advisors

Flathead Valley Community College Alpha Iota Pi Chapter Wendy Jeschke

Distinguished Chapter Award

1st Seattle Central College Alpha Chi Zeta Chapter
2nd Clark College Alpha Sigma Phi Chapter
3rd Flathead Valley Community College Alpha Iota Pi Chapter

Distinguished College Project Award

1st Seattle Central College Creation and Distribution of Hygiene Kits for Homeless Students and Others
2nd Alpha Chi Zeta Chapter Tacoma Community College Workshop for awareness and prevention of domestic violence, sexual assault, gun violence, bullying and suicide on our college campus
3rd Skagit Valley College Bringing Back the Skagit Valley College PowWow Theta Upsilon Chapter

Honors in Action Project Award

1st Seattle Central College Theme 4 - Exploring the Natural Environment Alpha Chi Zeta Chapter
2nd Clark College Theme 7 - Health and Medicine as Frontiers Alpha Sigma Phi Chapter
3rd Flathead Valley Community College Theme 4 - Exploring the Natural Environment

Distinguished Theme Award - Honors in Action

Theme 1 - Nature of the Quest
1st Lake Washington Institute of Technology Beta Iota Tau Chapter
2nd North Seattle College Alpha Epsilon Omega Chapter
3rd Grays Harbor College Beta Iota Chapter

Theme 2 - Ideas and Ideologies as Frontiers
1st Tacoma Community College Chi Gamma Chapter
2nd Big Bend Community College Rho Zeta Chapter

Theme 4 - Exploring the Natural Environment
1st Seattle Central College Alpha Chi Zeta Chapter
2nd Flathead Valley Community College Alpha Iota Pi Chapter

Theme 7 - Health and Medicine as Frontiers
1st Clark College Alpha Sigma Phi Chapter
2nd Prince William Sound Community College Alpha Psi Gamma Chapter
3rd Centralia College Iota Omega Chapter

Theme 8 - Exploring Political Economy
Theta Upsilon Chapter
Skagit Valley College

Regional Awards

Most Congenial Chapter

Rho Zeta
Big Bend Commnunity College

DiBraun Fine Arts Award

Rho Zeta
Big Bend Commnunity College

1st Place Honors in Action
Alpha Chi Zeta
Seattle Central College

2nd Place Honors in Action
Theta Upsilon
Skagit Valley College

3rd Place Honors in Action
Rho Zeta
Big Bend Community College

1st Place HIA Distinguished Theme 1
Beta Iota
Grays Harbor College

1st Place HIA Distinguished Theme 3
Alpha Chi Zeta
Seattle Central College

2nd Place HIA Distinguished Theme 3
Theta Upsilon
Skagit Valley College

3rd Place HIA Distinguished Theme 3
Alpha Iota Pi
Flathead Valley Community College

1st Place HIA Distinguished Theme 4
Chi Gamma
Tacoma Community College

2nd Place HIA Distinguished Theme 4
Alpha Sigma Phi
Clark College

1st Place HIA Distinguished Theme 5
Alpha Psi Gamma
Prince William Sound Community College

1st Place HIA Distinguished Theme 7
Rho Zeta
Big Bend Community College

2nd Place HIA Distinguished Theme 7
Alpha Epsilon Omega
North Seattle College

3rd Place HIA Distinguished Theme 7
Iota Omega
Centralia College

1st Place HIA Distinguished Theme 9
Eta Rho
Wenatchee Valley College

1st Place College Project
Theta Upsilon
Skagit Valley College

2nd Place College Project
Alpha Psi Gamma
Prince William Sound Community College

3rd Place College Project
Alpha Sigma Phi
Clark College

1st Place Distinguished Chapter
Theta Upsilon
Skagit Valley College

2nd Place Distinguished Chapter
Alpha Chi Zeta
Seattle Central College

3rd Place Distinguished Chapter
Rho Zeta
Big Bend Community College

1st Place Distinguished Chapter Officer Team
Theta Upsilon
Skagit Valley College

2nd Place Distinguished Chapter Officer Team
Alpha Psi Gamma
Prince William Sound Community College

3rd Place Distinguished Chapter Officer Team
Alpha Sigma Phi
Clark College

1st Place Distinguished Chapter Officer
Chi Gamma
Tacoma Community College
Sherryann Salgren

2nd Place Distinguished Chapter Officer
Chi Gamma
Tacoma Community College
Michelle Brownlee

3rd Place Distinguished Chapter Officer
Alpha Chi Zeta
Seattle Central College
Jonathan Harper

1st Place Distinguished Chapter Member
Rho Zeta
Big Bend Community College
Melinda Dourte

2nd Place Distinguished Chapter Member
Eta Rho
Wenatchee Valley College
Sam Hooper

3rd Place Distinguished Chapter Member
Alpha Sigma Phi
Clark College
Joseph Cristman

1st Place Paragon Award for New Advisors
Beta Omicron Gamma
Clover Park Technical College
Heather Ervin

2nd Place Paragon Award for New Advisors
Beta Delta Nu
Peninsula College
Mike Daniel

3rd Place Paragon Award for New Advisors
Alpha Sigma Phi
Clark College
Stacie Williams

Continued Excellence Award for Advisors
Rho Zeta
Big Bend Community College
Barbara Whitney

International Awards

Distinguished Advisor

Dr. Tomas Ramos

Distinguished Chapter Officers

Sara Guisinger
Alpha Sigma Phi Chapter
Clark College
Vancouver, Washington

Sarah Schutt
Rho Zeta Chapter
Big Bend Community College
Moses Lake, Washington

Distinguished Chapter Officer Team

Alpha Sigma Phi Chapter
Clark College
Vancouver, Washington

Top 100 Chapters

Alpha Epsilon Omega
North Seattle College

Regional Awards

2013/14 Most Congenial Chapter in the Region

Alpha Chi Zeta
Seattle Central College

 

Honors in Action Project

1st Alpha Epsilon Omega Chapter
North Seattle Community College

2nd Beta Iota Chapter
Grays Harbor College

3rd Alpha Psi Gamma Chapter
Prince William Sound Community College

Distinguished Theme Award – Honors in Action

Theme 2 - The Games People Play: Competition and Sports, Recreation and Games
Beta Iota Chapter
Grays Harbor College

Alpha Epsilon Rho Chapter
Bellevue College

Theme 5 - It's a Small World: Competition and Geography
Alpha Sigma Phi Chapter
Clark College

Theme 6 - Food Fight!: Competition and Food
Chi Gamma Chapter
Tacoma Community College

Theme 7 - One Small Step, One Giant Leap: Competition and Science, Math and Technology
Rho Zeta Chapter
Big Bend Community College

Theme 8 - Making the Grade: Competition and Education
Alpha Epsilon Omega Chapter
North Seattle Community College

Delta Kappa Chapter
North Idaho College

Iota Omega Chapter
Centralia College

Eta Rho Chapter
Wenatchee Valley College

Beta Omicron Gamma Chapter
Clover Park Technical College

Theme 9 - I Know What I Like: Competition and The Arts
Alpha Psi Gamma Chapter
Prince William Sound Community College

Alpha Chi Zeta Chapter
Seattle Central Community College

Theme 10 - Wait Until Next Year: History/Future of Competition
Theta Upsilon Chapter
Skagit Valley College

College Project

1st Alpha Sigma Phi Chapter
Clark College

2nd Rho Zeta Chapter
Big Bend Community College

3rd Alpha Epsilon Omega Chapter
North Seattle Community College

Distinguished Chapter Awards

1st Alpha Epsilon Omega Chapter
North Seattle Community College

2nd Rho Zeta Chapter Big Bend Community College

3rd Alpha Psi Gamma Chapter
Prince William Sound Community College

Distinguished Chapter Officer Team

1st Alpha Sigma Phi Chapter
Clark College

2nd Alpha Epsilon Omega Chapter
North Seattle Community College

3rd Alpha Psi Gamma Chapter
Prince William Sound Community College

Distinguished Chapter Officer Awards

1st Alpha Sigma Phi Chapter
Clark College Sara Guisinger

2nd Rho Zeta Chapter
Big Bend Community College
Sarah Schutt

3rd Alpha Psi Gamma Chapter
Prince William Sound Community College
Jeremy Miller

Distinguished Chapter Member Awards

1st Alpha Chi Zeta Chapter
Seattle Central Community College
Ariuntsetseg Ganbold

2nd Chi Gamma Chapter
Tacoma Community College
Violet Toney

3rd Rho Zeta Chapter
Big Bend Community College
Maria Santillan

Paragon Awards for New Advisors

1st Alpha Psi Gamma Chapter
Prince William Sound Community College
Christopher Washko

2nd Alpha Sigma Phi Chapter
Clark College
Melissa Sinclair

Distinguished Advisor Awards

1st Chi Gamma Chapter
Tacoma Community College
Tomas Ramos

Continued Excellence Awards for Advisors

1st Iota Omega Chapter
Centralia College
Jody Peterson

Regional Hallmark Awards

1st Place 2013 Honors in Action Award
Alpha Psi Gamma

2nd Place 2013 Honors in Action Award
Chi Gamma

3rd Place 2013 Honors in Action Award
Alpha Epsilon Omega

1st Place 2013 Honors in Action Distinguished Theme 1
Beta Iota

1st Place 2013 Honors in Action Distinguished Theme 4
Iota Omega

2nd Place 2013 Honors in Action Distinguished Theme 4
Beta Omicron Gamma

1st Place 2013 Honors in Action Distinguished Theme 5
Chi Gamma

1st Place 2013 Honors in Action Distinguished Theme 6
Alpha Psi Gamma

2nd Place 2013 Honors in Action Distinguished Theme 6
Alpha Epsilon Omega

3rd Place 2013 Honors in Action Distinguished Theme 6
Rho Zeta

1st Place 2013 Honors in Action Distinguished Theme 8
Delta Kappa

2nd Place 2013 Honors in Action Distinguished Theme 8
Alpha Epsilon Rho

1st Place 2013 College Project
Alpha Sigma Phi

2nd Place 2013 College Project
Alpha Psi Gamma

3rd Place 2013 College Project
Alpha Epsilon Omega

1st Place 2013 Distinguished Chapter
Alpha Psi Gamma

2nd Place 2013 Distinguished Chapter
Alpha Epsilon Omega

3rd Place 2013 Distinguished Chapter
Chi Gamma

1st Place 2013 Distinguished Chapter Officer Team
Alpha Epsilon Omega

1st Place 2013 Distinguished Chapter Officer Team
Alpha Sigma Phi

2nd Place 2013 Distinguished Chapter Officer Team
Beta Omicron Gamma

3rd Place 2013 Distinguished Chapter Officer Team
Eta Rho

1st Place 2013 Distinguished Chapter Officer
Alpha Sigma Phi
Troy Poulsen

2nd Place 2013 Distinguished Chapter Officer
Alpha Chi Zeta
Michelle Prieditis

3rd Place 2013 Distinguished Chapter Officer
Iota Omega
Sarahann Swain

1st Place 2013 Distinguished Chapter Member
Iota Omega
Edward Riley

2nd Place 2013 Distinguished Chapter Member
Alpha Psi Gamma
Jeremy Miller

3rd Place 2013 Distinguished Chapter Member
Gamma Tau
Coleen Search

1st Place 2013 Paragon Award for New Advisors
Alpha Sigma Phi
Matthew Gallaher

2nd Place 2013 Paragon Award for New Advisors
Beta Iota
Cal Erwin-Svoboda

3rd Place 2013 Paragon Award for New Advisors
Alpha Sigma Phi
Melissa Sinclair

1st Place 2013 Distinguished Advisor
Beta Omicron Gamma
Kathleen Hathaway

2nd Place 2013 Distinguished Advisor
Chi Gamma
Tomas Ramos

1st Place 2013 Continued Excellence Award for Advisors
Rho Zeta
Barbara Whitney